Kui ei ole safranit, ei ole ka safranisaiu. Ja kui ei ole safranisaiu, ei ole ka õigeid jõule! Kes on see salapärane röövel, kes linnakese poest safranit varastab?
Egmonti uus nooremale koolieale suunatud juturaamatute sari saab alguse siit! Esimesteks pääsukesteks on Lasse ja Maia detektiivilugude sarja kaks esimest raamatut.
Kui Valleby vana kirikuõpetaja pensionile läheb, määratakse tema asemele uus, aga naisterahvas. Kirikus leiavad aset veidrad sündmused ja kui tagatipuks läheb kaotsi peapiiskopi sau, on Lasse ja Maia abi hädasti tarvis.
Hipodroomil antakse stardipauk ja kolm kogenud võidusõiduhobust kappavad rajale. Jooksu uustulnuk jääb neist kaugele maha. Ent õige pea hakkavad liidrikoha eest võistlevad hobused kentsakalt käituma. Mis ometi toimub?